Dráhy Nové přírůstky
Dráhy české
Události
Zahraniční
drahy.unas.cz
Bejvávalo
Jiné www
Ž-dostavení
banner

říjen 2020

Na železnici, dějou se věci...

...a tak ještě v roce 1968 (!) se na trati do Kladna vyskytovalo úrovňové křížení s tratí KND - Kladenské-Nučické dráhy. Situační plánek křížení nemám k dispozici, ale krytí návěstidly (zcela jistě mechanickými), by mě docela zajímalo. Bonbónek pro historiky i modeláře

banner

srpen 2020

Železnice přivezla a odvezla lecos... Třeba v srpnu 1968 "železné maringotky" našich úhlavných přátel.

Když jsem se v zaměstnání chtěl podělit se svými kolegy a kolegyněmi o zážitky z oněch dob, lepá kolegyně zvedla průvan svými řasami a pravila: "Víš, Sašo, v šedesátém osmém se narodila moje maminka..."

banner

červen 2020

Dnes již neexistující budova železniční stanice Beroun společně s lokomotivou řady 324.119 (toho času z výtopny Beroun). Snímek pochází z 20.let dvacátého století. V šedesátých letech byla stará budova nahrazena novou stavbou ve stylu "socialistického realismu"

Tato pohlednice i s textem vydaná SAXI na mne vypadla z nějaké publikace, když jsem přemýšlel, co po delší době zase dát na úvodní stránku webu. Dva a půl měsíce jsem o železnici ani nezakopnul, neb jako ohrožený druh jsem byl v přísné karanténě v Krkonoších, kde jsem pobíhal po kopcích a fotil zasněžené vrcholky. Až koncem května jsem zase slezl dolů do nížiny a život se pomalu vrací k normálu. Nicméně byl čas vyštrachat kde-co z archívů a dodělat řadu věcí, na které prostě "nezbyl čas".

A ještě jedna poznámka: tyto stránky jsou na webu již několik desetiletí, takže jejich hodnota začíná být spíše v úloze historického dokumentu. Na rozdíl od různých internetových bankovnictví, kde neustále hledáte, kde je zase ta.... jsem se rozhodl zachovat vzhled i funkcionalitu stránek tak, jak byly navrženy v létech devadesátých. Byť na nových browserech s novými technologiemi...

banner

leden 2020

Trať č.90 z Prahy do Děčína (nebo podle posledního grafikonu (15.prosinec 2019) z Kralup do Ústí) přestává být doménou elektrických lokomotiv Škoda. Prohánějí se zde Siemensy, Bombardiéři, Taurusy a pouze občas je vidět kratší manipulák tažený staročeškou ř.122 (kdysi, v dobách slávy E469.2) nebo velbloudem ř.130 (kdysi dávno E479.0). Zajímavé barevné kreace škodovek je vidět u "soukromníků" (dopravců někdy větších než samotné ČD včetně Carga, kteří staré stroje skupují a používají na "lehčích" výkonech.

Je proto příjemným překvapením a milou vzpomínkou uvidět na expresu z Německa lokomotivu, která na rychlících této tratě kralovala, ale dnes je její výkon zhruba poloviční ve srovnání se současnými mašinami. (foceno 5.12.2019)

Říkalo se jí bastard, ale přežila ještě téměř 30 let u takové společnosti, jako je DB (resp. u jejích dceřinek) a jezdila nejenom na našem pomezí, ale jezdila i z Berlína do Polska, kde byla rovněž potřeba takovýchto dvousytémových lokomotiv. Takže, bastarde, AHOJ!

banner

prosinec 2019

Návštěvníkům stránek, přátelům a příznivcům přeji všechno nej... do nového roku.

Saša Káldy

PS: Letos taková zima ještě nebyla, ale kdo ví... třeba přijde i kouzelník!

banner

říjen 2019

Ranní slon (City Elefant) do Prahy (Řež 7.10.209 6:33). Absence ranního slunce napovídá, že jsme se posunuli z léta do podzimu, kdy ubývá světla i tepla, na kolejích (a nejenom na kolejích) to začíná klouzat a končí čas letních radovánek. Nicméně, i takto potemnělá krajina má své kouzlo umocněné radostí, že tento ranní vlak mne přiblíží k autobusu, který po desáté (podle JŘ), ale vlastně po jedenácté (podle skutečnosti), končí v Peci pod Sněžkou - tedy v Krkonoších.

(To ale netuším, že v závěru dne si parádně nabiju držku! No jo, hory jsou nebezpečné!)

banner

srpen 2019

Je léto - a s ním sezóna mimořádných, zvláštních, objednaných a co já vím ještě jakých jízd. Když zatlačíte na plynový pedál, peněženku, manželku... a uděláte si výlet trochu dál, ono to už snad ani není střední Slovensko, to je už Rudohoří! - a tam je opravdu na co se dívat! Čiernohronská lesná železnica je již dost profláklá ale doopravdy stojí za návštěvu, a když k tomu přidáte putování po nedostavěné železnici Slavošovce - Revúca - Tisovec, tak máte celý prodloužený víkend. Ale opravdickou perlou je svezení parní zubačkou z Tisovce na Zbojskú a zpět, postávání u viaduktů a čekání - už jede?

Když si parta chlapů něco opravdicky usmyslí, pak se dějí věci. Tři mušketýři - pamatujete? Tady, v Tisovci, zorganizovali výpad do Rumunska, naložili 2 vraky - staré železo, dovezli na Slovensko, odrezili, natírali, svářeli, kovali - no přijďte se podívat! On je to doopravdy evropský unikát!

banner

červen 2019

Ruku v ruce s liberalizací dopravní cesty se na našich tratích začaly objevovat nové stroje výrobců, které jsme znali pouze z literatury. Ale také stroje domácí, v nezvyklých barvách a na nezvyklých tratích. Zde oranžový šestikolák na trati Praha - Kralupy (-Děčín) projíždí zastávkou Řež.

banner

jaro 2019

V roce  2018 došlo k vyhynutí několika lokomotivních řad. Bastardi, žabotlamy, jedničková řada Staročešek - to všechno již můžeme potkat pouze u malých soukromníků a na nostalgických setkáních. 40 "bombarďáků" Metransu a další u RegioJetu v porovnání s 10 pronajatými Vectrony ČD a 6(?) u ČD Cargo mnoho napovídá o změně sil hráčů na českých drahách. Pokud k tomu přičteme změny dopravců na regionálních drahách (včetně "městské linky" v Praze), České dráhy (tentokráte s velkým Č) by se měly zamyslet nad svým managementem...

banner

prosinec 2018

Vánoční čas je také časem očekávání a dárků. Pro kluky a jejich tatínky je to jasné....

banner

říjen 2015

Jízdy historickými vozidly, které denně pravidelně nabízejí ČD za standardní ceny pravidelné dopravy!

banner

červen 2014

Po Mikádu, stošestce a albíkovi nezbyl v Česku žádný ze slavných škodováckých rychlíkových strojů. V Lužné představili Slováci svoji 498.104.

banner

září 2013

Na trase mezi Kralupy n.V. a Prahou - Masarykovo nádraží zahájil 23.9.2013 provoz další dopravce: Arriva.
Na obrázku motorová jednotka 845.001/945.001 v  romantickém údolí Vltavy u Řeže.

banner

květen 2012

Sezona historických jízd začíná. Mimořádná jízda u příležitosti audience Karla I. v Brandýse nad Labem. Mimořádný vlak v Čakovicích, vedený strojem 475.179.

banner

prosinec 2009

Vše nejlepší v novém roce!